top of page

Ceride: Ben-Anlatıları Araştırmaları Dergisi yayın hayatına başladı!

OSAR Blog

28 Kas 2023

Ben-anlatıları çalışmalarına odaklanmış dünyadaki ilk dergi olma özelliği taşıyan Ceride: Ben-Anlatıları Araştırmaları Dergisi ilk sayısıyla yayın hayatına başladı.

Derginin amacı, uluslararası standartlara uygun, özgün, öncü ve yüksek kaliteli çalışmaları yayınlayarak bilim dünyasına katkıda bulunmak. Temel olarak bir tarih araştırmaları dergisi olan Ceride, tarihsel perspektiften yazılmış makalelere öncelik veriyor; ancak disiplinler arası bir yaklaşım benimseyerek sosyal ve beşeri bilimlerden getirilen perspektifleri de teşvik ediyor.


Dergi, ben-anlatıları konusunda Türkçe ve İngilizce dillerinde, belirli tarih aralıklarını veya coğrafi sınırları gözetmeksizin yazılmış özgün makalelere yer veriyor. Orijinal araştırma makaleleri, çeviri makaleler, belge neşirleri, araştırma notları, kitap tanıtımları ve toplantı raporları gibi farklı türden içerikleri uluslararası hakemler tarafından değerlendirilerek yayınlanıyor.


Dergi yılda iki sayı olarak Haziran ve Aralık aylarında yayınlanıyor ve açık erişim politikasını benimseyerek toplumun bilimsel ve entelektüel birikimine katkıda bulunmayı hedefliyor. Ceride, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen S-KDT-2023-1844 nolu proje kapsamında faaliyet gösteriyor.


Derginin kapsamı, "ben-anlatıları," "öz yaşamsal öyküler" ve "birinci ağızdan anlatılar" gibi terimlerle ifade edilen günlükler, hatıratlar, otobiyografiler ve özel mektuplar gibi eserlerin oluşturduğu kaynakları içeriyor. Bu kapsamda yazılmış orijinal araştırma makaleleri, çeviri makaleler, belge neşirleri, araştırma notları, kitap tanıtımları ve toplantı raporları uluslararası standartlara uygun bir şekilde değerlendirilip yayınlanıyor.


Detaylı bilgi ve derginin ilk sayısındaki makalelere erişmek için tıklayınız

bottom of page