top of page

Yeni Baskı: Suraiya Faroqhi tarafından kaleme alınan Osmanlı Tarihi Nasıl İncelenir? adlı eser Kronik Yayınları tarafından neşredildi!

Rumeysa Dobra

9 May 2024

Suraiya Faroqhi tarafından kaleme alınan Osmanlı Tarihi Nasıl İncelenir? genişletilmiş baskısıyla bir kez daha Türk okuyucusunun karşısına çıkıyor.

Eser, Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihî araştırmalarına akademik bir perspektif sunmaktadır. Yazar Suraiya Faroqhi, bu eserde Osmanlı tarihine metodolojik bir yaklaşım getirerek, tarih yazıcılığı, tarihî bilginin sınırları, ve tarihî kaynakların kullanımı gibi temel kavramlar üzerinden metnini inşa etmiştir.


Kitap, akademik tarih çalışmalarında Osmanlı arşivlerindeki belgelerin yanı sıra anlatısal ve görsel kaynakların da değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Araştırmacıları bu kaynakların ortaya çıkış amaçlarına yönlendirirken, eleştirel bir bakış açısı kazanmaları ve kaynakların doğru bir şekilde yorumlanması için gereken metodolojik çerçeveyi sunmaya çalışmaktadır.


Suraiya Faroqhi, Osmanlı tarihine farklı perspektiflerle yaklaşarak, Avrupa, Hindistan, Japonya ve Çin gibi farklı coğrafyalardaki tarih çalışmalarının Osmanlı tarihçileri için nasıl bir ilham kaynağı olabileceği konusunda önerilerde bulunmaktadır. Böylelikle Osmanlı tarihçileri için yeni bakış açıları, kaynaklar ve yorumlar ortaya koymakla beraber bu zengin tarihî dönemi daha derinlemesine anlamalarına yardımcı olur.


Detaylı bilgi için tıklayınız.

bottom of page