top of page

Yeni Yayın: Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kızıl Elmaya Adanmış Bir Ömür

Rumeysa Dobra & Şeyma Nur Yayla

19 Eki 2023

Metin Aydar’ın Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kızıl Elmaya Adanmış Bir Ömür adlı eseri Timaş Akademi etiketiyle yayımlandı

Metin Aydar’ın Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kızıl Elmaya Adanmış Bir Ömür  adlı eseri mikro bir bakış açısıyla kaleme alınmış olup, biyografik nitelikte bir eserdir. Osmanlı Devleti’nde 7 yıl boyunca sadrazamlık görevi yapan Mustafa Paşa, III. Viyana Kuşatması’nın sorumlusu olarak gösterilmektedir. 


Eser, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın çocukluk yıllarından, Köprülü ailesinin himayesine girişini ve Köprülülerin Mustafa Paşa’nın meslek hayatına etkilerini ele almaktadır. Kendi sadareti süresince Osmanlı Devleti adına yürüttüğü faaliyetler hakkında da bilgi aktaran eser, II. Viyana Kuşatması’nın baş aktörlerinden biri olarak görülen Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’yı bu bağlamda da değerlendiriyor. Aynı zamanda eser okuyuculara Mustafa Paşa üzerinden dönemin konjonktürünü daha iyi anlama fırsatını sunuyor.  Bu yönüyle tarihçiler için önemli bir biyografi ve monografi olarak raflarda yerini alıyor. 


Detaylı bilgi için tıklayınız


bottom of page